Ehlinden Nasihatler

Çocuk Hasan Sabbah,kumları bir araya getirerek,kumdan yeni bir kale yaptı ve elleriyle, bir sanatçı zarafeti ile kaleye şekil verdi.Daha bir kaç saniye geçmeden,kıyıya vuran küçük su dalgaları, kumdan kaleyi yıkıp atmıştı bile.
Olan bitene dayanamamıştı Hasan’ın babası.Hasan’ın yanına gitti ve omzuna dokundu.Hasan, babasının yanına geldiğini fark etmemişti.Hasan kafasını kaldırıp baktı.
Baba:’Oğlum kaleni niye suyun içine yapıyorsun?Suyun dışına yap ki,su gelip kaleni yıkmasın.’ dedi.
Hasan, ‘Ben kalemi buraya yapacağım.Tanrı denizini geri çeksin.’ dedi.

Eski zamanların birinde, bir adam çalışmak amacı ile çok uzaklara gitmiş ve yıllarca çalışmış. Sonunda memleketine dönme zamanı gelmiş Bu çalışma sürecinde toplam 3000 akçe biriktirmiş ve evinin yolunu tutmuş. Evine doğru giderken yolu büyük bir şehirden geçmiş. Yolda yürürken köse başında birisi

“Bir nasihat bin akçe, bir nasihat bin akçe.” diye bağırıyormuş. Adam düşünmüş: ‘Nasıl olur, bir nasiha…ti bin akçeye satarlar, ben yıllarca çalıştım ve sadece 3000 akçe biriktirdim’ Bu ise pek akli ermemiş ama merak iste. Duramamış ve adama bin akçe vererek, o nasihati satın almış. Nasihat,

” KADERDE NE VAR iSE, O ÇIKAR” imiş.

Yoluna devam etmiş… İlerde yine köse başında başka bir adam bağırıyormuş: Bir nasihat, bin akçe.” diye. Adam yine dayanamamış, bin akçe de o adama vermiş ve ikinci nasihati da satın almış.İkinci nasihat da:

“GÖNÜL Kimi SEVERSE GÜZEL ODUR.” imiş.

Son kalan bin akçesi ile de yoluna devam etmiş. Tam şehrin çıkışında yine köse başında bir adam bir nasihati bin akçeye satıyor. Adam bir parasına bakmış, bir de nasihati satan sahsa, dayanamamış ve kalan son akçeleriyle de o nasihati satın almış. Son nasihatte:

“HİÇ BİR iS ACELEYE GELMEZ”.

Parasız yoluna devam etmiş. Şehrin çıkışında büyük bir topluluk ile karşılaşmış. Topluluk telaş içindeymiş. Yaklaşmış ve oradakilerden birine neler olduğunu sormuş. Oradan birisi açıklamış, demiş ki: Burada şehrin tüm su ihtiyacını karşılayan bir kuyu var, ama kuyunun içinde de bir canavar var. Canavar suyu tutmuş, göndermiyor. Aşağıya kim indiyse bir türlü çıkamadı. Simdi herkes korkuyor aşağı inmeye” Adam düşünmüş ve ilk satın aldığı nasihat aklına gelmiş. “Kaderde ne var ise, o çıkar.”, aşağı inmeye karar vermiş. Aslında bu nasihatleri herkes bilir, ama uygulayabilmemiz için belli bir bedel ödememiz gerekiyor. İnince canavar onu hemen yakalamış ve yerine götürmüş. Demiş ki: “Buraya gelenlerin hepsine bir soru sordum ve bilemediler. Eğer sen bilirsen, seni serbest bırakırım.” Bir dizine sarışın ve dünya güzeli bir kadın, diğer dizine de kurbağa koymuş ve “Söyle bakalım, hangisi güzel?” demiş. Adam düşünürken, aklına ikinci aldığı nasihat gelmiş ve “Gönül kimi severse güzel odur” demiş. Bu cevap canavarın çok hoşuna gitmiş. Zira canavar, kurbağanın gözlerine âşıkmış. Adamı salmış ve suyu bırakmış. Almışlar krala götürmüsler ve ağırlığınca altın vermişler. Adamımız yoluna devam etmiş ve nihayet evine varmış. Evinin camından içeri bakmış. Bir de ne görsün; karısı genç biri ile diz dize oturuyor. Hemen kılıcını çekmiş ve tam içeri girerken üçüncü nasihat aklına gelmiş: Hiçbir is aceleye gelmez”. Kılıcını kınına koymuş ve içeri girmiş. Hoş besten sonra karısına o genci sormuş. Kadın da: Bey, sen gittiğinde ben hamileydim ve bir oğlumuz oldu. Bu genç senin oğlun.” demiş.

________MEVLANA______
(Aslında bu nasihatleri herkes bilir, ama uygulayabilmemiz için çoğu zaman akçeden,paradan ziyade manevi bir bedel ödememiz gerekiyor. İşte bu bedelde Tanrının bize verdiği her türlü kötülük ve beladır.Umarım siz başınız derde girmedende almanız gereken dersleri alabilirsiniz bu hayat okulundan.Zira ruhlarımızın pişmesi için Tanrı gerekirse kafamızı duvarlara vurdura vurdura ve tekrar tekrar bu dersleri önümüze dayıyor.) * Yolcu

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 7.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ehlinden Nasihatler, 7.0 out of 10 based on 1 rating
Bu yazıyı Beğendiyseniz lütfen sadece kendinize saklamayın, paylaşın!