Eski Amerikan Başkanının Çocuğunun Öğretmenine mektubu

Bir kere bilmelisin ki zaman alacak ve neye zaman harcarsan onun karşılığını alırsın. İşine zaman harcarsan işinden eşine zaman
harcarsan eşinden çocuğuna zaman ayırırsan da çocuğundan karşılığını alırsın.
-Yapabiliyorsan gözyaşlarını tutmamasını öğret acı çekmeden olgunlaşamayacağını…
-Kıskanmamayı öğret ona arkadaşının Başarısından mutlu olmasını birlikte sevinçleri paylaşmayı içinden ‘neden ben değil de o’ demeden…
-Kazanmaktan mutluluk duyup içine sindirmeyi ama aynı zamanda kaybetmeyi öğrenmesini. Çünkü bir adım sonrasında görünüşte galip olanları gösterecek hayat ona…
-Her şeyin bir sonu olduğunu öğret. Sahip olduğu bütün değerlerin birgün keyif vermeyebileceğini kazanılan ve harcananın bir sonu olduğunu.
-Gidilen yerlerin zamanla bıkkınlık verebileceğini her şeyi tüketebileceğini tüketemeyeceği tek şeyin sevgi ve bilgi olduğunu öğret. Kitaplardan keyif almasını.
-Ders çalışmak istemiyorsa zorlanmamasınıama okumayı sevmesini öğret ona. Elbet er ya da geç alacaksın biliyorum ama mümkün olduğunca geç al ona bilgisayarı.
-Ona kendisi ile kalacağı sakin zamanlar ver sıkılmayı öğret ona sıkılıp ta kendini yönlendirmeyi bulmasını.
-Doğaya götür onu hayvanlardan korkmaması gerektiğini öğret. Arıların bizi sokmasından çok nasıl bal yaptığını anlat. Doğanın kendi içindeki gizemini bulmasına yardımcı ol yağmurdan sonraki toprak kokusundan keyif almasını sağla.
-Şartlar çok zor olsa da yalan söylememesi gerektiğini öğret ona.
-Kazandığı elli milyonun piyangodan çıkan beş yüz milyardan çok daha keyifli olduğunu öğret. Alın terine saygıyı öğret ona.
-Kendi doğruları üzerinden kimsenin onu yargılamasına izin vermemesi gerektiğini öğret başkalarını da kendi doğruları üzerinden yargılamamayı… Bunun başkalarını dinlememek olduğunu değil söylenenleri kendi eleğinden geçirmesi gerektiğini öğret.
-Kendi fikirlerine inanmanın güzelliklerini anlat. Hayatı sorgulamayı öğret ona…
-Bilginin en büyük güç olduğunu öğret. Yapabilirse bunu en büyük fiyata satmasını ama kalbini ve ruhunu kendisine saklaması gerektiğini öğret. Haklı olduğu konuda sonuna kadar diretmesini öğret ve haklıyken dik durmasını.
-Günün birinde yaptıkları değil yapmadıkları için pişmanlık duyabileceğini öğret..
-Basit yaşaması gerektiğini öğret ona çay içmekten keyif almayı…
-‘İstemiyorum’ ‘hayır’ demeyi öğret ona istediğinde ise ‘istiyorum’ demeyi.
-Sevdiğinde ise’ seni seviyorum’ diyebilmeyi öğret ona.
-Bir kot pantolon ve tişörtle üniversiteyi bitirmeyi öğret ona. Temiz kokmasını…
-Sorgusuz sevmeyi…
-El yazısı ile notlar yazmayı…
-Lafı dolandırmamayı…
-Sevdiklerinin hiçbir zaman çantada keklik olmadığını dostluğa yatırım yapması gerektiğini kıymetini bilmeyenlerden uzaklaşmasını öğret ona. Müziği sevmesini sporla barışık yaşamasını.
-İşlerin hiçbir zaman bitmediğini söyle ona en yoğun zamanda bile kendine vakit ayırması gerektiğini öğret…
-Ama en çok da kendini sevmesini öğret. Kendini sevmezse kimsenin onu sevmeyeceğini kendine çiçek almazsa kimseden çiçek beklememesi gerektiğini kendine özenli yemekler yapıp sofralar kurmazsa kimsenin onun için yemek hazırlamayacağını…
“Hayatta her şeyden çok sen önemlisin çocuğum” u öğret ona..
.
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu yazıyı Beğendiyseniz lütfen sadece kendinize saklamayın, paylaşın!