iman

Eskimo: Tanrı ve günahlarından haberim olmasaydı, cehenneme gidecek miydim?
Keşiş: Hayır.
Eskimo: O halde neden söyledin?
Şeytan çünkü o keşiş,herkesi kendi bataklığına ortak etmek ister.

. . .

Bizlerin birşeye gerçek,güzel,iyi olduğu için inanmaktan çok doğru olduğu için inanamaya gönüllü olduğumuz ortadadır.Peki neye göre doğru ?
İnsan önce Ana babasının etkisinde kalır zira onlar en yakın duygusal maddi manevi bağlardır ve küçük yaştan beri sürekli ve öğrenmek için en etkili yaşlarda kaldığımız etki alanlarıdırlar.Onlara göre doğrular bize koşullandırılır akabinde etrafımızdaki yüzler binlercesi ve hatta milyonlarcasının kabul ettiği doğrular bizim gerçeğimiz olur zira bu kadar kişi yanılmış olamaz değil mi? Fakat burada bir sorun var,ya diğerleride tıpkı sizin gibi düşünüpte aynı doğru sandığına inanıyorsa ? O zaman ortada epey bi salak var demektir.Kimse zaten kendisinin ahmağın teki olduğunu kabullenemez.Zira kimse akıl eksikliğinden şikayetçi değildir,Belliki Tanrı bu konuda herkese eşit davranmış..
Eh be kardeşim bu Hristiyanlığın milyar kişi inananı varsa İslamın da bir o kadar var,Yahudiliğin de var! Bu durumda dünyanın diğer kısmı ahmak mı oluyor? Elbetteki doğrunun gerçek olup olmamasının ölçüsü o doğruya inanların sayısı değildir.
Dinler koşullandırmalar ve yığınla inana referanslarından başka motivasyonlar ve tehdit silahlarına da sahiptir.Zevk ve sefayla dolu cennet bahçeleri de vaad edilir,ızdırap ve acıyla dolu karanlık cennet köşeleri de. .Onların doğrularına inanmayıpta başka ne yapabilirsiniz ki;ya da ne kaybedersiniz ki? Mantıken bu doğru..

Ama gerçek değil,bu koşullar altında gönülden sevmeyerek ve karşlılık bekleyerek bağlandığınız hiçbir sözde doğru gerçeğin doğasıyla bağdaşmayacaktır.Yani dinlere inanarak kaybedeceğiniz şey gerçeğin ta kendisi.. O da eşittir Tanrı !!
TANRI İNANCINA TAM BAĞLILIK ADINA GEREKİRSE MADDİ DÜNYAYA AİT HERTÜRLÜ DOĞRUYU YADSIMAYI GÖZE ALIP RİSK ALABİLMEKTİR ALLAH DOSTLUĞU. .

ALLAHA İTİKATİN TAM OLDUKTANKERE DİNDEN ÇIKMIŞ OLSAN YA DA DİNE HİÇ GİRMESEN NE FARKEDER Kİ DOSTUM.

DEĞİL  Mi Kİ BUNLAR SADECE ALLAHA ULAŞMAK İÇİN ARAÇ OLARAK KULLANDIRILANLAR.

Ama affola. Sizler öze değil, şekle tapanlardandınız değil mi ?

-yazık,çok yazık ! . .

 

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu yazıyı Beğendiyseniz lütfen sadece kendinize saklamayın, paylaşın!