Hayallere bağlanmak ve o hayaller için çabalamaktı hayat bizim için. Ama kendi hayallerimiz, arzularımız, ideallerimiz içerisinde devinmemize, yol almamıza izin verilmedi, kendi hayatımızdan elimizi çekmemizi sağladılar. Aileye, topluma, egemenlere kayıtsız şartsız itaat eder olduk. Kendi köklerimize, değerlerimize yabancı olduk. Okul, iş, evlilik üçlüsüne bulaşarak kısır bir döngü içinde devinmenin yaşam olduğuna inandık.
Yaşarken öldük kısacası.

Yahya Kemal’in bir şiirinde dediği gibi…

“Ölmek değildir ömrümüzün en feci işi
Müşkil budur ki ölmeden evvel ölür kişi…”

Burnunun ucuna havuç sarkıtılarak yol alması sağlanan eşeğin durumuna benziyor bizimkisi. Eşek adım atarak her seferinde havuca ulaşacağını sanır. Her adımı bir başkası takip eder. “Havuca ha kavuştum ha kavuşacam” umuduyla eşeğin ömrü koşarak geçer, bitermiş… Bizim önümüze sarkıtılansa “para”… Sanki her şey parayla değer kazanıyor, değerin belirleyicisi paranın ta kendisi oluyor… “Paraya ha kavuştum ha kavuşcam” umuduyla insanın ömrü çalışarak geçiyor, bitiyor…

Temel ihtiyaçlarımız için çalışsak, daha basit yaşayarak gösterişe, markalaşmaya kapılmasak, satın aldığımız ürünle statü ve kimlik kazandığımız yalanına inanmasak, doğaya, doğal olana hastalık ve çağdışılık gözüyle bakmasak yaşarken ölmekten kurtuluruz… “Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.”

Gorki’nin şu sözlerini anımsayalım…

“Her sabah nereye gittiğini bilmeden bir işe giden, her akşam nereden çıktığını bilmeden bir işten çıkan, sevmediği hayatı yaşayan, sevmediği işi yapan, sevmediği kişilerle yaşayan, kalabalıklar yüzünden yaşamaya karşı ne bir sevgi, ne de bir sevgisizlik işareti olmadan gelip geçen, her akşam evinin dört duvarı arasına sanki bir mezara girermiş gibi giren, gecelerini bir sıkıntı yorganının altında yalnız ya da yanındaki yabancı gövdeyle geçiren bütün ölü kentlerin, ölü doğmuş çocukları !

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu yazıyı Beğendiyseniz lütfen sadece kendinize saklamayın, paylaşın!