Hayatın anlamı ne ?

Hayatın anlamını mı arıyorsunuz ?

 

O halde sizi tebrik etmeden, ikinci satıra dahi geçemeyeceğim ! .


Zira milyonlarcası o kadar boş ve anlamsız hayatlar yaşayıp bu diyardan göçüp giderken, sizlerin maddi bir o kadar da yalan dünyanın oyalayıcı nimetlerinden fırsat bulup ta, böylesi bir arayışa giren az sayıdaki üstün ve seçkin insandan biri olmanız takdire şayan değil de, ne ?

..

her şeyin ötesinde düşünen insan merak etmeden geçemiyor;

 

bütün bu olan biten tiyatronun bir amacı olmalı, bu tuhaf hayatın anlamı ne olabilir ki ?

Hayatın anlamı, takdir edersiniz ki; Hazır bir reçete değil..

Sınavda öğrencilere sorulan çoktan seçmeli soru cevap ilişkisinde kolay yoldan ezberleyerek ya da modelleyerek,kopya çekerek bulamazsınız bu cevapları

Şüphesiz bu sorunun cevabı Bir yaşam ve arayış sürecindedir.

Yaşarken kendi cevabımızı kendimiz buluruz, zaten işin asıl keyfi de burada.Herkesin kendi bireyselliğinin o özel farkını kendi içsel derinliğinde bulup defalarca ortaya koymasıdır Yaşamı Anlamlandırma süreci. .

Dolasıyla Popüler Kişisel gelişim kitaplarının hemen hepsinin size bol keseden vaaddettikleri; kolay yoldan ulaşılan başarı ve mutluluk hikayeleri yerine, bu sayfalarda size okuması uzun, ama gerçekçi bir yol görünüyor. Zira hayat göründüğü kadar basit değil,düşündüğünüz kadar ciddiye alınacak bir görev de değil . .

Felsefenin herkesin kendince yaptığı pek çok tanımı vardır, olmalıdır da ! .
Zira felsefe demek, düşüncenin sınırlarını her defasında zorlamak demek. Belli bir tanıma ya da kalıba sığdırmak demek değil. .

‘ Hayatın anlamı ne? ‘

Sorusunun cevabını Sitemizde Kategorilere ayırarak,planlanan konu başlıkları altında derlediğimiz çeşitli yazılarla farkındalığınızı arttırmak yoluyla zor yoldan da olsa bulmanız için elimden gelen paylaşımı yapacağım.

Zira hayatın gerçeğini benim size altın tepside sunmamdan öte, sizin için gerçekten bir anlam bir değer ifade etmesi için, onu bizzat kendinizin buradaki yazıların satır aralarından ya da yaşadığınız hayatların an denilen kırıntıları arasından özenle arzulayıp seçerek bulmanız gerekmektedir.

Velhasıl Başlı Başına bir Sanattır, Yaşama Sanatı !

Kanımca bu süreçte paylaşım,karşılıklı fikir tartışmaları ve yorumlar kaçınılmazdır.O yüzden Hayatı bu platformda anlamlandırırken herkesin ön yargısızca yorum,eleştiri,öneri ve katkılarına açık karşılıksız çıkarsız bir Site hazırladık. Belkide bizlerin kendi hayatlarımızı anlamlandırma şekillerinden biridir bu stil. .

Karşılıksızca,çıkar ya da menfaat gözetmeksizin paylaşmak önemlidir bu yolculukta, zira hayatın anlamı; diğerlerinin hayatlarına kattığımız anlamlarda en iyi şekilde kendini ifade eder. Zira bu site, tam da bu sebepten ötürü var ! .

Bu sayfalar Hayatın anlamını arayış yolculuğunda sizlere rehberlik ve arkadaşlık edip ufkunuzu açabileceğini düşündüğümüz derin anlamlı yazılardan özenle seçilip derlenmiştir. Derlemeye ek olarak, Editörümüzün Henüz kitabı basılmamış Yaşam ve Ölüme dair çok farklı bakış açısının ürünü olan ve başka hiçbir yerde okuma fırsatınızın olmayacağı her türlü düşünsel kısıtlama,önyargı ve sansürden arınmış dehada yazılmış zaman zaman günlük zaman zamansa haftalık yenisi eklenen aykırı hayat felsefesine dair yazı ve makaleleri okuyup,özgürce yorum yapıp aydınlanmasını istediğiniz arkadaşlarınızla yazıların altındaki sosyal medya bağlantılarına tek tıklamayla kolayca paylaşabilirsiniz.

Kısaca diyoruz ki;

Din Kitapları Tanrıyı anlamak ve Cennete pratik yoldan ulaşmak için yazılmış el kitapçıkları değildir.Kutsal din Kitaplarımızda yazan her şeye itaat edip her türlü dini vecibeyi şeklen yerine getirsek dahi,Ne Allah ne de Peygamberler Cenneti garantileyeceğimizi yazık ki müjdelemediler ! .

Zira düşüncesiz bir teslimiyetle olan itaat yani; iman, Allah katına layık olmak için ne yazı ki yeterli değildi. .

Zaten Mevlana Celaleddin Rumi hazretleri yüzyıllar öncesinde ‘Ehli olana Din bile farz değildir’ diye bir kelamı boş yere mi sarfetmiştir ?

Şüphesiz yaratılana,sevgi ve saygı duymak zorundayız Yaradan’dan ötürü. Bunun için de derin bir anlayış ve kavrayışa hasıl olmak ise bu koşullar altında ön şarttır.

Hali hazırda bu sözleri okuyorsanız, zaten Google’ ye;  ‘Hayatın anlamını arıyorum’ yazıp, bu çetrefilli yoldaki ilk adımı çoktan attınız bile. .İnsanı insan yapan zaten bu sorgulama ve en sonunda kendi vicdanıyla hesaplaşması değil mi ?

Velhasıl, Hayatına bir anlam, bir değer katmak için; Varoluşunun bu pek insani arayış yolculuğuna tek başına, yalnız da olsa cesurca çıkmalı ve Tanrı’yı onurlandırmalısınız dostlarım.

Zira ancak bu şekilde Ölümsüzlüğün sır perdesi aralanabilir ! .

 

Vesselam.

 

 

* Her kategori başlığının altında onlarca yazı olup, yazıların hemen altında  ‘ OLDER POST ‘ linkine tıklayarak  önceki gün ya da  haftalarda yayınlan yazıları  okuyabilirsiniz.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 7.6/10 (87 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +29 (from 35 votes)
Hayatın anlamı ne ?, 7.6 out of 10 based on 87 ratings
Bu yazıyı Beğendiyseniz lütfen sadece kendinize saklamayın, paylaşın!