Televizyon İzleme !

Zira Sağlığa zararlı! Güvensiz mutsuz ve aç gözlü yapıyor!!!!

Televizyon izlemenin sigara kadar kötü bir alışkanlık olduğu ortaya çıktı. Sigarada olduğu gibi, TV karşısında da önce rahatlama hissi doğuyor. Ama nasıl sigara sağlığı bozuyor ve kötü bir bağımlılık haline geliyorsa TV de ruh sağlığını bozuyor, tatminsizlik yaratıyor

Almanya’da yapılan bir araştırma televizyon alışkanlıklarıyla ilgili çalışmalara yepyeni bir boyut kazandırdı. İlk kez televizyonun insan hayatındaki uzun süreli etkisi incelendi. Zürih üniversitesi tarafından 42 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre kişi ne kadar çok televizyon izlerse o kadar mutsuz oluyor. Daniel Kahneman adlı bilmadamı tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmada kadınlara gün içinde en çok ne zaman mutlu oldukları sorulmuştu. Yanıt “Seks sırasında ve televizyon izlerken” oldu. Buna rağmen Zürih Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçları televizyonun sigaraya ya da diğer bağımlılık yaratan maddelere benzetilmesine neden oldu.

Özgüveni azaltıyor

Araştırmaya göre televizyon başında rahatlıyoruz, ancak kalan zamanlarda tatminsiz ve mutsuz oluyoruz. Çünkü TV, motivasyonu ve konsantrasyonu düşürüyor, vaktimizi boşa harcatıyor, insan ilişkilerini zayıflatıyor. Ayrıca çok fazla televizyon izleyenler özgüvensiz, kaygılı ve açgözlü oluyor. Özellikle yönetici ve patronlar, televizyon izlemekten daha büyük mutsuzluk duyuyor. Uzmanlar “Bu kişiler zamanın kıymetini bildiği için televizyon bayında geçen vakit onları daha da huzursuz ediyor. İşsiz biri bu durumdan daha az rahatsız oluyor” dedi.

Türklerin 9 yılı TV başında geçiyor

Uzmanlar, Türkiye’nin dünyanın en çok TV izleyen 4’üncü ülkesi olmasının, Türkler’in mutsuzluğunun kaynağı olabileceği yorumunu yaptı. NOP World araştırma şirketinin Aralık 2004-Şubat 2005 tarihleri arasında yaptığı araştırma Türkler’in haftada 20.2 saatini TV başında geçirdiğini ortaya koymuştu. Bu, dünyadaki 16.6 saatlik ortalamdan 4 saat daha fazla. Türkler günde ortalama 4 saat televizyon izliyor. Yani 75 yıl yaşayan bir kişi ömrünün 9 yılını TV karşısında harcıyor. Uzmanlar modern insanın TV izlemekten daha çok yaptığı tek şeyin uyumak ve çalışmak olduğunu belirtiyor.

Kitap okumada sonlardayız

Kitap, dergi ya da gazete okumada dünya ortalaması haftada 6.5 saat Türkiye’de insanlar haftada ortalama 5.9 saat okuyor. Hintliler ise 10.7 saatle listenin başında. Türkler haftada ortalama 13,3 saatle, dünyanın en çok radyo dinleyen 6’ncı ülkesi olarak gösteriliyor.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu yazıyı Beğendiyseniz lütfen sadece kendinize saklamayın, paylaşın!